5 lutego 2019

Nazare, mekka największych fal na Świecie.

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Srebrne Wybrzeże Portugalii szczyci się jednymi z najlepszych plaż w Europie, z których wiele zostało oznaczonych prestiżową „Błękitną Flagą” wyróżniające je ze względu na ich naturalne piękno i czystość. Choć zatłoczone i usłane licznymi leżakami w miesiącach letnich, w pozostałych porach roku pozwalają cieszyć się szerokimi, rozległymi piaskami na wyłączność. Położone niespełna dwie godziny drogi od Lizbony, Nazare to idealny kierunek na przerwę w zwiedzaniu stolicy kraju. To tutaj, w tym niepozornym, nadmorskim miasteczku doświadczycie najwyższych w Europie fal.

 

30 metrów fali...

 

 

 

 

Trudno sobie wyobrazić, że w tak na pozór spokojnym i sennym Nazare, oddalone zaledwie 100 km od centrum Lizbony w okresie jesienno-zimowym ten skrawek plaży przepoczwarza się w imperium żywiołów morskich. Tak naprawdę wielu podróżnikom, a nawet surferem często ciężko jest sobie uzmysłowić jak gigantyczne fale morskie można tutaj spotkać, dlatego od kilku lat miejsce to zyskuje na swojej popularności turystycznej.

Mogłoby się nam wydawać, że mamy wyobrażenie o tym, jak może wyglądać morska fala o wysokości nawet 30 metrów. Oglądamy przecież co roku relacje z prestiżowych zawodów Red Bull'a : “King of Air’ i widzimy najznamienitszych z najlepszych skaczących na podobnej wysokości uważamy, jednak że jak bardzo nie mielibyśmy rozbudowanej wyobraźni, ciężko sobie uświadomić występowania fali o wysokości 5 piętrowego bloku, a na niej śmiałków na deskach surfingowych lub z latawcem w powietrzu.

 

 

Jak powstają fale w Nazare?

By móc poznać przyczyny powstawania owianych światową sławą fal w Nazare, warto zaznaczyć, że powstają one dzięki unikalnej kombinacji kilku czynników naturalnych, które łączą się ze sobą przy samym brzegu tylko w tym miejscu na ziemi.Przede wszystkim warto zauważyć, że plaża północną w Nazare jest jednym z najbardziej wysuniętych na zachód punktów w całej Europie, co oznacza, że masy wiatru, które przemierzają cały Ocean Atlantycki stykają się z tutejszą linią brzegową w pierwszej kolejności, nawiewające ze sobą masy wodne tworzące spore fale. Proces ten jednak nie następuje w oparciu jedynie o silnie wiejące wiatry. Nazare bowiem jest usytuowane u podnóża największego podwodnego rowu tektonicznego starego kontynentu. Ten ogromny kanion ma prawie 200 kilometrów długości i ciągnie się od otchłani oceanicznych Adriatyku do niemalże samej linii brzegowej, będąc miejscami głębokim na 5 km i więcej.

 

 

 

 

 

 

Prądy morskie przepływające przez kanion łączą się z falami powodowanymi przez wcześniej wspomniane wiatry z dalszych części Atlantyku tworząc fale, które rozprzestrzeniają się z różnymi prędkościami. Tego typu fale kierując się od początku kanionu kumulując się i piętrząc w czasie zbliżania się do linii brzegowej- tuż nieopodal klifu latarni morskiej, która znajduje się na skraju Nazaré stając się tym samym najlepszym punktem widokowym.

Według strony internetowej McNamary przedstawiającej projekt budowania się fal, który prowadził, możemy się dowiedzieć, że powstające tutaj fale są prawdopodobnie największym na świecie występującymi na liniach brzegowych piaszczystego dna morskiego!!REKORD GUINNESSA

Jazda na falach jest czymś, co uwielbiają miliony ludzi od pokoleń, ale nikt nie przejechał tak dużej fali, jak Brazylijczyk Rodrigo Koxa zaledwie kilka lat temu. Ten 38-latek jest obecnie oficjalnym posiadaczem tytułu Guinness dla “Zdobywcy największej fali na surfingu”, która mierzyła 24,38 m!! Rekord ustanowiony przez Koza został osiągnięty w Nazaré 8 listopada 2017 r., ale rekordzista odebrał swoją nagrodę (Quiksilver XXL Biggest Wave od World Surf League) na imprezie w Kalifornii w USA w sobotę 28 kwietnia. Jest to wyczyn nieprawdopodobny i bez wątpienia pan Rodrigo Koxa zasłużył na swoją nagrodę :)

 

 

 

 

Nazaré - Black carnival from Kylian Castells on Vimeo.