23 lutego 2022

Najlepsze spoty kitesurfingowe w Europie.  Ranking 10 najlepszych spotów kitesurfingowych w Europie!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing w Europie jest bardzo popularnym sportem wodnym. W związku z jego rosnącą popularyzacją coraz więcej ludzi zaczyna podróżować w poszukiwaniu najlepszych spotów kitesurfingowych i mocnego równego wiatru. Postanowiliśmy przygotować dla Was ranking najlepszych spotów kitesurfingowych Europy, abyście sami mogli ocenić gdzie warto pojechać w Europie na kitesurfing.

Europa jako kontynent z ponad 60 000 km linii brzegowej bez wątpienia jest idealnym kierunkiem do uprawiania kitesurfingu, zwłaszcza w okresie letni kiedy temeperatura wody i powietrza jest najwyższa. Biorąc pod uwagę tak rozbudowaną linię wybrzeża europejskiego postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie najlepszych spotów. Nasza lista spotów kitesurfingowych zaczyna się w najbardziej wysuniętym na południe punktem Europy, czyli Tarifą. Uwzględniliśmy również najważniejsze i najlepsze spoty we Włoszech: Sardynia- spot kitesurfingowy Punta Trettu oraz Sycylia - spot kitesurfingowy Lo Stagnone oraz wiele innych. Zapraszamy do rankingu najlepszych spotów kitesurfingowych.
 

 

 1. TARIFA / Hiszpania - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 

 


Tarifa to kitesurfingowa stolica Europy, a zarazem najlepszy spot kitesurfingowy Hiszpanii. Ze względu na swoje uwarunkowania związane z ułożeniem linii brzegowej oraz specyfiką powstawania wiatrów w tym obszarze, Tarifa uplasowała się na szczycie naszej listy najlepszych spotów kitesurfingowych. Wybrzeże tego najbardziej wysuniętego na południe miasta w Europie, w którym często odbywają się prestiżowe zawody kitesurfingowe: GKA Kite World Cup oraz od niedawna zawody BAKL- Big Air Kite Ligue. Tarfifa już od wielu lat stanowi najpopularniejszy kierunek podróży kitesurfingowych w Europie. Cieśnina Gibraltarska tworzy tutaj naturalny lej, który zapewnia silne wiatry oraz fale przez większą część roku. Co ważne do tego uroczego miasta na końcu Europy można dostać się samolot dolatując do jednego pobliskich lotnisk: Gibraltar (45 minut jazdy autem od Tarify) lub Malaga (1 godzina 45 minut jazdy autem od Tarify). Dwie najlepsze plaże do uprawiania kitesurfingu w pobliżu Tarify to długa i szeroka plaża Playa de Los Lances i nieco mniejsza, ale najbardziej popularna plaża Valdevaqueros. Bez względu na kierunek wiatru na obu znajdziesz doskonałe warunki do kitesurfingu i silny wiatr. Inne najlepsze plaże w tej okolicy to płytki spot z widokiem na Gibraltar: Palmones (17 km od Tarify) oraz kultowy, ale zarezerwowany dla najlepiej pływających spot kitesurfingowy Balenairo. Tarifa to spot kitesurfingowy z prawie 300 dniami wiatru i słońca w roku. Taka statystyka wiatrowa sprawia, że jest to najlepsze miejsce na kitesurfingowe wakacje w Europie! 

  

 

2. LEUCATE / FRANCJA  Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 

 

 

Leucate to spot kitesurfingowy we Francji, który nie ma sobie równych. To tutaj dwie sąsiadujące ze sobą spoty: Plage Les Coussoules i Plage La Franqui tworzą piękną piaszczystą plażę o długości 10 km na wybrzeżu Langwedocja-Roussillon, około 36 km od Perpignan. Leucate jest dobrze znanym celem wyjazdów kitesurfingowych w Europie. To tutaj organizowane są coroczne zawody Mondial Du Vent w kwietniu, a plaże Leuacte były niejednokrotnie gospodarzem Mistrzostw Świata GKA. Najlepiej odwiedzić ten spot kitesurfingowy na wiosnę (marzec-kwiecień) lub jesienią (wrzesień-październik), kiedy plaże są mniej zatłoczone wakacyjnymi turystami, ale nadal pełne wiatru Tramontana, który dominuje tu przez większą część roku. Tutaj niewietrznych dni bywa niewiele, wiatr wieje średnio około 300 dni w roku i co ważne w przeważającej części powyżej 20 węzłów. Tramontana jest to zimny, suchy i gwałtowny wiatr lądowy wiejący z okolicznych gór w związku z czym możesz być pewien, że szykując się na taki wyjazd skorzystasz z najmniejszych rozmiarów latawców kitesurfingowych. Francja ze względu na swoje dość wysokie ceny związane z pobytem, bywa pomijana przez turystów poszukujących wyjazdów kitesurfingowych jednak my uważamy, że Leucate to najlepszy spot w tym kraju, warty odwiedzenia! 
 

3. EL MEDANO / WYSPY KANARYJSKIE - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 


 

 

Teneryfa znajdująca się na archipelagu Wysp Kanaryjskich jest łatwo dostępna dla podróżujących kitesurferów dzięki lotom czarterowym z prawie wszystkich głównych lotnisk w Europie. Wyspa jest nie tylko łatwa do zdobycia, ale także oferuje wspaniały całoroczny umiarkowany klimat, doskonałą kuchnię i dużo wiatru, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do kitesurfingu w Europie. Ta oryginalna niegdyś rybacka wioska ukształtowała na przestrzeni czasu swój niepowtarzalny styl i charakter, tak różny od tych panujących w komercyjnych resortach położonych na zachodzie Teneryfy. 

 

Spot Kitesurfingowy El Médano  znajduje się w pobliżu lotniska na Teneryfie i jest odpowiedni dla kitesurferów na wszystkich poziomach zaawansowania. Najlpesze i najśliniejsze wiatry do uprawiania kitesurfingu spotkasz tu przede wszystkim latem, ale przy średnich temperaturach powyżej 20°C przez cały rok warto wybrać się tu również jesienią lub zimą. El Medano na Wyspach Kanaryjskich to miejsce, w którym przez okrągły rok panują doskonałe warunki do wypoczynku: 360 dni słonecznych i 260 wietrznych, dzięki czemu uważamy go za jeden z najlepszych spotów kitesurfingowych w Europie. 
 

4. PORTO POLLO / SARDYNIA / WŁOCHY - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 


 

 

Jeśli wybieramy najlepsze spoty do kitesurfingu w Europie to musimy na tej liście wysoko uplasować Porto Pollo na Sardynii! Te czyste turkusowe wody w pobliżu wysp Maddalena oraz silne wiatry z Korsyki to kwintesencja najlepszego kitesurfingu we Włoszech. Podczas swoich podróży kitesurfingowych warto szukać spotów, które jak Porto Pollo mają przeważającą ilość dni w roku wietrznych. Poza kitesurfingiem w Porto Pollo nie należy zapominać o fantastycznej włoskiej kuchni: najlepszych owocach morza, makaronach i pysznych lokalnych winach- to zdecydowany atut Sardynii. Porto Pollo na północnym wybrzeżu wyspy, w pobliżu Costa Smeralda, stało się ostatnio „insider tip” wśród kitesurferów. Złożony system pogodowy z różnymi wiatrami wiejącymi tu przez cały rok takimi jak: Poniente, Tramontana, Scirocco - zapewniają, że ​​sezon trwa od kwietnia do października i ma blisko 90% dni z umiarkowanie silnym wiatrem. Do Porto Pollo najlepiej dojechać samochodem z jednego z większych portów lub lotnisk (Alghero/Olbia). Lotnisko to obsługuje liczne połączenia z największych miast w Europie, jeśli jednak chcesz przeżyć wyjątkową przygodę warto na tą wyprawę kitesurfingową wybrać się samochodem i przypłynąć na Sardynię promem z części lądowej Włoch.
 

5. SYLT / NIEMCY - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 


 

Sylt to jeden z najlepszych spotów Europy środkowej. Jest popularnym miejscem turystycznym i miejscem, w którym powinieneś spędzić długie letnie wieczory podczas wyjazdu kitesurfingowego. Wyspa jest częścią archipelagu fryzyjskiego i oferuje szeroką gamę plaż, barów i restauracji, ale przede wszystkim jest jednym z najlepszych spotów kitesurfingowych w Niemczech. Na Sylt przybywają kitesurferzy i surferzy z całych Niemiec, Europy oraz Świata. Możesz tu doświadczyć połączenia niezawodnego wiatru, płaskiej wody i ciągłych fal w sezonie, który trwa od kwietnia do listopada. Kursy i szkolenia kitesurfingowe lub surfingowe są dostępne zwykle od  wczesnej wiosny do października. Sylt jak większość spotów na naszej liście był już kilkakrotnie gospodarzem zawodów GKA Kite World Tour, co świadczy o jego niezawodności wiatrowej. Na miejscu znajdziesz dobrze rozwinięta baza noclegowa, restauracje, surf shopy.  Miejsce to znajduje się w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Niemiec i oferuje idealne warunki dla początkujących oraz średniozaawansowanych: ogromna płaska powierzchnia wody, która umożliwia kitesurfing przy wszystkich kierunkach wiatru. Dzięki czemu nie stracisz tu ani jednego wietrznego dnia, a jest ich tu naprawdę sporo w czasie sezonu!
 

6. PUNTA TRETTU / SARDYNIA / WŁOCHY - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 

 

Kolejnym spotem zaliczanym do jednych z najlepszych spotów kitesurfingowych w Europie jest Punta Trettu. Kitesurfingowy spot Punta Trettu położony w południowo-zachodniej Sardynii, naprzeciw wyspy Sant'Antioco, w gminie San Giovanni Suergiu i jest zdecydowanie najbardziej docenianym miejscem przez fanów kitesurfingu w Europie. Punta Trettu posiada ogromny obszar płytkiej wody oraz piaszczystego dna.  Dzięki swojej budowei półwyspu ma doskonałą ekspozycja na wszystkie kierunki wiatru, a to sprawia, że jest to bez wątpienia najlepsze miejsce do uprawiania kitesurfingu na Sardynii. Statystyki wiatru mówią same za siebie, zwłaszcza należy wziąć pod uwagę fakt, że przy Mistralu (który jest tu wiatrem dominującym) wiejącym od kwietnia do września uruchamia się bardzo wydajny efekt venturi zwiększający jego intensywność nawet o 10 węzłów w słoneczne dni względem prognozy. Więc jeśli prognoza mówi o 5/6 węzłach wiatru z północnego zachodu, w Punta Trettu najprawdopodobniej będzie można zrobić dobrą sesję kitesurfingu z wiatrem o mocy nawet 16 węzłów, a to za sprawą tego w jaki sposób powstaje wiatr Mistral.

 

W ostatnich latach zainteresowanie wyjazdami kitesurfingowymi na Sardynii znacznie wzrosło, a kitesurferzy szukający najlepszych warunków do pływania coraz chętniej odwiedzają właśnie tą wyspę. Południowa Sardynia oferuje optymalne warunki dzięki łagodnym temperaturą przez cały rok i bardzo wysokiemu procentowi dni wietrznych, znacznie częstszych niż na północnych wybrzeżach wyspy.
 

7. LO STAGNIONE / SYCYLIA / WŁOCHY - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 

 

Spot kitesurfingowy w Lo Stagnone na Sycylii uznawany jest jako jeden z najlepszych spotów do kitesurfingu w Europie i powszechnie znany jest jako „Stagnone”. Ten spot kitesurfingowy przyciąga kitesurferów ponieważ dysponuje największą ekspansją pod względem wielkości i rozciąga się od terytorium miasta Marsala, wzdłuż wybrzeża całej prowincji, aż do Trapani. Historia związana z powstaniem przybrzeżnego basenu wodnego jest bardzo młoda. 

Marsala ze swoim Lo Stagnione na zachodnim wybrzeżu Sycylii to świetne miejsce dla początkujących, ale nie tylko. Masala ma umiarkowany śródziemnomorski klimat i dużą płytką lagunę (Riserva Naturale dello Stagnone), co czyni ją wyjątkowym miejscem dla początkujących. Wiatr wieje tutaj ponad 280 dni w roku.  Jego rozległa konformacja obejmuje Wyspy Stagnone, w tym Isola Grande lub Isola Lunga, których nazwa odzwierciedla wielkie obszary powierzchni ziemi, ponieważ uważa się, że w czasach Fenicjan była eksploatowana jako złoże soli. Wyspa Schola lub potocznie zwana Scuola, to kolejna z wysp jakie możesz opłynąć swoim latawcem w czasie wyprawy kitesurfingowej ze znajomymi, natomiast najważniejszą z wysp charakteryzujących się rozległym terenem krajobrazowym i jest  San Pantaleo ( nazywana również Mozia) która również jest celem wypraw kitesurfingowych.  Warto dorzucić to miejsce do swoich planowanych podróży kitesurfingowych, bo w okresie letnim wieje tu niemal codziennie!


 


8. PRASONISI / RODOS / GRECJANajlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 

 

 

Spot kitesurfingowy na Prasonisi jest bardzo popularna wśród kitesuferów na całym świecie ze względu na doskonałe położenie geograficzne, które umożliwia żeglowanie w zupełnie innych warunkach na dwóch różnych morzach. Co więcej, kolejnym czynnikiem, który czyni go atrakcyjnym do uprawiania windsurfingu i kiteboardingu, jest silny i stabilny wiatr Meltemi. Kierunek wiatru jest głównie lądowy po stronie Morza Egejskiego i morski od strony Morza Śródziemnego. W pobliżu brzegu znajduje się płytka woda o powierzchni około 10 do 30 m. Półwysep Prasonisi jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków windsurfingowych i kitesurfingowych w Europie. Silne wiatry i charakterystyczne położenie sprawiają, że zjeżdżają tu miłośnicy tych sportów z całego świata. Po stronie Morza Egejskiego fale osiągają nawet 2 m – są to więc warunki idealne dla zaawansowanych surferów. Początkujący będą czuli się idealnie na wodzie po stronie Morza Śródziemnego. Sezon trwa tu od maja do końca października. Co ważne, ze świecą szukać tutaj turystów, którzy przyjechali tylko na wypoczynek. Na półwyspie zatrzymują się głównie kitesurferzy. Prasonisi słynie z wiatru zwanego Meltemi. Jest to wiatr związany z niżem, który na całe lato zalega nad Wyżyną Anatolijską w Turcji, który od godziny 12 zaczyna się wzmacniać lokalną termiką i dodatkowo efektem Venturi, czyli innymi słowy efektem leja. Wiatr wieje między wyspą Rodos a mniejszą wyspą, która znajduje się na samym końcu plaży, co powoduje właśnie wzmocnienie wiatru.


 

 

9. CHAŁUPY / POLSKA -  Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy

 

 

Kitesurfing w Polsce w Chałupach to jeden bardziej interesujących kierunków podróży dla kitesurferów w Europie. Półwysep Helski na którym znajduje się miejscowość Chałupy to jeden z największych spotów kitesurfingowych Europy przyjaznych początkującym kitesurferą. Wszystko to za sprawą płytkiej wody rozciągającej się na odległość od 500 do 1000 m od brzegu na całej długości półwyspu. Czysta woda, piaszczyste dno, brak raf, brak znaczących zmian pływów i duże otwarte przestrzenie sprawiają, że jest to miejsce idealne dla początkujących i średnio zaawansowanych kitesurferów. Dzięki takim predyspozycją naturalnym tego miejsca od kilkunastu lat jest to bezapelacyjna mekka wszystkich amatorów sportów wodnych w Polsce jak i w Europie. Sezon dla najbardziej wytrwałych kitesurferów trwa tu przez cały rok (miejscowi uprawiają kitesurfing nawet zimą przy ujemnych temperaturach), jednak najlepiej odwiedzić Chałupy w sezonie letnim, który zaczyna się od maja i trwa do końca września. W tych miesiącach wszystkie kempingi są otwarte i tętnią życiem. Niestety Polska nie posiada najlepszych statystyk dni wiatrowych w Europie, jednak wyjątkowo malownicze okoliczności przyrody, zrekompensują każdemu kitesurferowi dzień bez wiatru. 

 

10. SECENCELE / LITWA - Najlepsze spoty kitesurfingowe Europy
 

 

 

Poszukując najlepszych spotów kitesurfingowych w Europie nie można pominąć Litwy. Litewski region Zemaitija zlokalizowany w miejscowości Svencele, to główny ośrodek kitesurfingu w tym kraju. Miejsce to położone jest nad brzegiem Zalewu Kurońskiego i jest bardzo popularne nie tylko wśród kitesurferów i windsurferów, ale także turystów, ze względu na dziką przyrodę i otwarte widoki na Mierzeję Kurońską. Ten nowoczesny spot na Litwie w okolicach Kłajpedy (25km na południe od miasta). Położony w malowniczych terenach niemal niezamieszkałych. Dokoła widać jedynie pola uprawne, łąki i lasy. Dojeżdżając na miejsce mamy wrażenie, że jest to koniec świata, a tu nagle wyłania się szutrowa droga dojazdowa do bazy, świetnie przygotowany ponad 200 metrowy wakepark 2:0, oraz fantastyczna architektura nowoczesnych kontenerów, z których postawiona została baza. Dystans ponad 600 km z Warszawy spokojnie zalicza się w 7- 8h. Możesz tu również dolecieć bezpośrednio samolotem z większości dużych miast Europy.

 

 


Europa ma bardzo dużo do zaoferowania wszystkim fanom sportów wodnych, jeśli jesteś kitesurferem to z pewnością nasz ranking mocno Ci się przyda w czasie wyboru miejsca na swoją kolejną podróż kitesurfingową. Zadbaliśmy o to by na powyższej liście znalazły się tylko te najlepsze spoty z najbardziej atrakcyjnymi statystykami wiatrowymi. Jeśli nadal chciałbyś wyszukiwać nowe spoty kitesurfingowe w Europie lub na Świecie koniecznie skorzystaj z naszej interaktywnej mapy, która dzięki możliwości przesuwania sezonów wiatrowych względem miesięcy w roku z pewnością ułatwi Ci zlokalizowanie najlepszych i najbezpieczniejszych spotów do nauki kitesurfingu. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć o kitesurfingu czegoś więcej, koniecznie do nas napisz!