25 sierpnia 2020

Mistrzostwa Europy w kitesurfingu zakończone sukcesem Polek!

POWRÓT DO LISTY

Puck szczęśliwy dla polskich kitesurferek z Trójmiasta. Julia Damasiewicz i Magdalena Woyciechowska z dwoma medalami. Wśród mężczyzn najlepsi Francuzi Axel Mazella i Maxime Nocher. Tak zakończyły się Mistrzostwa Europy w kitesurfingu, Ford Kuga Individual European Championships w Pucku.
 

 

 

 

MISTRZOSTWA EUROPY W KITESURFINGU

Świetne wieści z żeglarskiego Pucka, gdzie zakończyły się Mistrzostwa Europy w kitesurfingu, Ford Kuga Individual European Championships (a jednocześnie także Mistrzostwa Polski w Formule Kite). Dwa medale wśród kobiet wywalczyły młode polskie zawodniczki, które na podium rozdzieliła Brytyjka. Julia Damasiewicz została Mistrzynią Europy i Mistrzynią Polski w Formule Kite. Magda Woyciechowska zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy i srebrny w Mistrzostwach Polski.

 

Przypomnijmy, że na Zatoce Puckiej zawodnicy ścigali się na foilach.

- Na takich deskach popłyną olimpijczycy w Paryżu w 2024 - przypominają organizatorzy. - Przewagą hydrofoila jest to, że można na nim płynąć nawet przy bardzo słabym wietrze, co znacznie zwiększa szanse na rozegranie zawodów. Choć w Pucku - w ciągu sześciu dni zaciętejj walki - na brak i moc wiatru nie dało się narzekać, bo pogoda dopisała. Siła wiatru przez większość dni wynosiła kilkanaście węzłów.

 

 

 

 

 

 

 

W Mistrzostwach Europy na podium w klasyfikacji męskiej znaleźli się Francuzi - Axel Mazella (1 miejsce), Maxime Nocher (2 miejsce) oraz Brytyjczyk Connor Bainbridge (3 miejsce). W klasyfikacji żeńskiej wygrała Julia Damasiewicz, srebro wywalczyła Brytyjka Ellie Aldridge a brąz wywiozła Magda Woyciechowska. Mistrzostwa Europy w kitesurfingu, Ford Kuga Individual European Championships w Pucku- kim są polskei medalistki?
Julia Damasiewicz ma 15 lat i przygodę ze sportami wodnymi rozpoczęła w wieku 4 lat - od windsurfingu. W wieku 11 lat postawiła pierwsze kroki na kitesurfingu. Na foilu pływa od 2 lat. Trenuje intensywnie około 150 dni w roku. Rok temu, z racji profesjonalnego uprawiania kitesurfingu, wraz z całą rodziną przeprowadziła się do Sopotu, gdzie rozpoczęła naukę w liceum. W zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Europy w Kitesurfingu w Pucku zdobyła tytuły Mistrzyni Europy i Mistrzyni Polski w Formule Kite w kategorii open. 

 

Magda Wojciechowska jest rok starsza od swojej złotej koleżanki. Zaczęła pływać na kitesurfingu trzy lata temu, a od dwóch lat ściga się na foilu. Wcześniej od trzeciego roku życia uprawiała narciarstwo i pływanie. Mieszka w Gdyni, gdzie uczy się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni - drugim najlepszym liceum w Polsce.

 

- Przez pierwsze cztery dni zawodów utrzymywałam się na drugim miejscu i weszłam bezpośrednio do finału. Ostatecznie mistrzostwa ukończyłam na trzecim miejscu - mówi Magda Woyciechowska. - Zawody były bardzo intensywne. Każdy wyścig był emocjonujący i nigdy do końca nie było wiadomo, kto wygra, ponieważ najlepsze dziewczyny pływają na zbliżonym poziomie. Po zawodach wybieram się na surfing, ponieważ na Bałtyku akurat są fale. Chcę trochę wyciszyć umysł po takiej ostrej rywalizacji. 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu w Pucku nie odbyłyby się bez wieloletniej pracy i zaangażowania Polskiego Związku Kiteboardingu.

- Choć Polski Związek Kiteboardingu jest organizacją stosunkowo młodą, to dzięki zaangażowaniu jej członków rozwija się niezwykle dynamicznie. Po niecałych siedmiu latach działania zorganizowaliśmy największe wydarzenie kitesurfingowe na świecie w 2020 r, jakim są indywidualne Mistrzostwa Europy w Formule Kite – powiedział Igor Czernik, prezes Polskiego Związku Kiteboardingu. - Trzeba też dodać, że puchar Polski Ford Kite Cup jest najdłużej trwającym bez przerwy cyklem zawodów kitesurfingowych na świecie, organizowanych wcześniej w ramach stowarzyszenia PSKite, obecnie wchodzącego w skład naszego związku. Ogrom prac włożony przez nas w kształcenie instruktorów, wspieranie szkół i organizację zawodów w Polsce przyniósł oczekiwane rezultaty. Z optymizmem patrzymy na start naszych zawodników w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r w Paryżu.

 

 

 

 

 

 

Mężczyźni:

1.Axel Mazella
2.Maxime Nocher
3.Connor Bainbridge
4.Nicolas Parlier
5.Toni Vodisek
6.Maximilan Maeder
7.Florian Gruber
8.Martin Dolenc
9.Theo de Ramecourt
10.Denis Taradin
11.Jannis Maus
12.Alexander Bachev
13.Maksymilian Zakowski
14.Benoit Gomez


Top 14 Kobiety:

1.Julia Damasiewicz (U19) (U17)
2.Ellie Aldridge
3.Magdalena Woyciechowska (U19) (U17)
4.Leonie Meyer
5.Katie Dabson
6.Alexia Fancelli
7.Nina Arcisz (U19) (U17)
8.Gisela Pulido Borrell
9.Poema Newland
10.Alina Kornelli
11.Maddy Anderson
12.Lauriane Nolot
13.Jemima Crathorne
14.Mathilde Garandeau (U19)