6 stycznia 2022

Kitesurfing zimą jest możliwy!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Dzisiaj mieliśmy ogromną przyjemność porozmawiać o możliwości uprawiania kitesurfingu zimą przed kamerami telewizji TVN. Sport ten zwykle kojarzony ze słonecznymi i tropikalnymi miejscami nie zawsze jest uprawiany przez nas w ciepłych destynacjach. W związku z zimową aurą za oknem postanowiliśmy porozmawiać z Wami o uprawianiu kitesurfingu zimą. Czy jest to możliwe?
 

Sport to zdrowie, a rozmowy o nim zawsze motywuje nas do działania. Malwina Baraniak, kitesurferka i promotorka aktywnego spędzania czasu bardzo chętnie opowiedziała nam w ostatnim wejściu na żywo, czy pływanie zimą na kitesurfingu jest możliwe i jak się do tego dobrze przygotować. Jak zaznaczyła uprawianie kitesurfingu zimą wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem przede wszystkim rozgrzewki oraz dobrego doboru odzieży neoprenowej. Wychodząc na wodę warunkach zimowych (kiedy temperatura powietrza spada nawet poniżej zera) wymaga od kitesurferów  skorzystania z odzieży neoprenowej odpowiedniej grubości. Pianka neoprenowa do uprawiania kitesufingu zimą powinna mieć minimum 5mm grubości. Dodatkowo bardzo istotne jest posiadanie grubych rękawiczek neoprenowych, butów oraz kaptura neoprenowego, by dobrze zabezpieczyć swoje ciało przed utratą ciepła. Dobór złej odzieży lub tej zbyt lekkiej może zaowocować wyziębieniem organizmu, co w konsekwencji może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia. Kitesurfing zimą jest przewidziany przede wszystkim dla tych bardziej doświadczonych kitesurferów.

 

 

 

Kitesurfing zimą

Jeśli wybieramy się na wodę zimą musimy również pamiętać o rozgrzewce, która w przypadku pływania w tak niskich temperaturach jest niezbędna. Kilkuminutowa rozgrzewka oraz rozciąganie się może korzystnie wpłynąć na nasz organizm, poprawić krążenie przed wejściem do zimnej wody, ale przede wszystkim sprawić, że będziemy mniej wystawieni na ewentualne kontuzje. Uprawianie kitesurfingu bez względu na wybraną przez nas formę oraz porę roku zawsze powinno być bezpieczne i odpowiedzialne. Jeśli jesteśmy początkującymi kitesurferami lub nie czujemy się dostatecznie na siłach, by uprawiać kitesurfing w takiej formie, zdecydowanie należy z niego zrezygnować. Dla nas doświadczonych zawodników pływanie zimowe sprawia nam ogromną przyjemność i bardzo często wybieramy taką formę spędzania czasu pod kątem treningów zawodniczych. Dokładnie analizujemy spodziewane prognozy wiatrowe i nigdy nie wchodzimy na wodę w pojedynkę, bez asekuracji. Ta forma aktywności sportowej w czasie zimy może wystawić nas i nasz organizm na sporę wyziębienia w związku z czym nasze sesje kitesurfingowe powinny być znacząco krótsze niż te letnie.
 

 

 


Cały materiał TVN znajdziecie TUTAJ