6 sierpnia 2020

JET SURFING na elektrycznej desce. Nowy sport surfingowy dla wszystkich miłośników surfowania, kitesurfingu i windsurfingu.

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Jet Surfing to bardzo młody sport wodny, który pojawił się na naszym rynku zaledwie kilka lat temu. Jest on idealną alternatywa spędzania czasu wolnego w niewietrzny dzień dla każdego w każdym wieku, na różnego rodzaju akwenach wodnych: jeziorach, zalewach, rzekach czy np. Zatoce Puckiej lub wybrzeżu morskim.

 

 

 

Czym jest JESTSURFING?


Jeśli jesteś amatorem oryginalnych przygód i rozrywek, to Jet Surf jest idealną atrakcją dla Ciebie. Dzięki Jet Surfingowi będziesz mógł sunąć po wodzie kompletnie bez wiatru czy fal. Sam decydujesz o stylu i prędkością pływania. Deska do Jet Surfingu pozwala rozpędzić się nawet do 50 km/h, a to dzięki wbudowanemu silnikowi elektrycznemu, więc dosłownie będziesz mknąć po tafli, stojąc na własnych nogach. Jest to bez wątpienia spełnienie marzeń dla tych, którzy zawsze chcieli stać się surferami bez konieczności wjeżdżania na odległe plaże Oceanów. Dodatkowo dzięki Jet Surfingowi będziesz miał idealną okazje by przygotować się do swoich pierwszych zajęć z surfingu i popracować nad własnym balansem ciała.

Jet Surfing to surfowanie po wodzie na desce z napędem elektrycznym. Poznaj więc wymiar zupełnie nowej zabawy! Każdy z Was na pewno kojarzy taki kadr, chociażby z filmu: plaża, słońce, piękny piasek i wysokie fale, które surferzy próbują opanować. Niemal czuć na skórze ciepłe promienie słońca i wiatr przyjemnie muskający po twarzy. Pogoda idealna, by ruszać poskramiać wodę. Jednak nie wszędzie łatwo jest o takie warunki i równie trudno opanować umiejętność surfowania, natomiast Jet Surfing Ci to umożliwi i się staniesz się samodzielnym Jet Surferem po zaledwie 15 minutach profesjonalnego szkolenia pod okiem instruktora.

 

 

 

 

KIEDY POWSTAŁ JETSURFING?

 

Pierwsze modele i prototypy tych elektrycznych desek pojawiły się na rynku już w 2008 roku. W związku z ogromnym zainteresowaniem tym produktem pojawia się coraz więcej propozycji desek Jet Surfingowych w różnych zakresach cenowych oraz o różnych mocach i zasięgach baterii. Rozwój technologiczny pozwolił producentom na zminimalizowanie wagi desek oraz na wydłużenie pracy baterii. Produkt ten zyskał mocno na swojej popularności i już od kilku lat możemy spotkać deski elektryczne na licznych akwenach w Polsce. Głównym ośrodkiem Jet Surfingowym stał się Kraków oraz Półwysep Helski. To właśnie w tych dwóch miejsca funkcjonują szkoły uczące amatorów sportów wodnych pierwszych startów na Jet’cie. Pod opieką doświadczonych instruktorów będziesz miał idealną okazję do tego, by nauczyć się surfowania po jeziorze lub rzece. Jeśli chciałbyś się nauczyć pływać na desce elektrycznej koniecznie umów się na szkolenie.

 

 

 

 

 

 

 

W jaki sposób sterować deską jet surfingowa?


Zapewne wielu z Was zastanawia się jak wygląda sposób sterowania deska jet surfingową. Przede wszystkim sposób sterowania składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich, czyli pilot jest zlokalizowany na Twoim nadgarstku na szerokiej materiałowej bransolecie. Tak jak widać na zdjęciu znajdującym się poniżej bransoleta posiada duży, czytelny wyświetlacz, który informuje Cię o poziomie zużytej baterii deski oraz pilota. Dzięki takiemu wyświetlaczowi możesz kontrolować pobór mocy z baterii i czas, który możesz spędzić na wodzie. Od pilota odprowadzany jest niedługi kabel, na którego Końcu znajduje się kontroler mocy. To dzięki kontrolerowi mocy możesz przyspieszać stojąc na desce lub zwolnić.

 

Drugą bardzo ważną rzeczą wpływająca na sterowanie deską typu jet surf jest balans Twojego ciała. To dzięki przenoszeniu go na jedną lub drugą krawędź boczną deski możesz zacząć skręcać w czasie pływania. Jet surfing pracą Twojego ciała będzie skręcał w wybraną przez Ciebie stronę.
 

 

 

 

 

 

 

W jakich warunkach najlepiej pływać na deskach typu jet board?


Zdecydowanie najprzyjemniejsze i najłatwiejsze warunki pogodowe do nauki je t surfingu to te w których nie wieje wiatr. W takiej sytuacji tafla wody na której będziesz stawiał swoje pierwsze kroki będzie niezachwiana falą, a tobie jako osobie początkującej będzie dużo łatwiej utrzymać równowagę. Oczywiście dodatkowych atutem pogodowym będzie wysoka temperatura i duża ilość słońca, ale gdyby tylko tego zabrakło nie musisz się martwić. Firmy oferujące szkolenia Jet Surfingowe są zaopatrzone w pianki neoprenowe, kaski, kamizelki wypornościowe i inne elementy garderoby dzięki czemu będziesz się czuł komfortowo i bezpiecznie. Dodatkowo bardzo ważnym elementem wyposażenia jet surfera w czasie zajęć z instruktorem, będzie radiokomunikacja. Jest to bezprzewodowy system łączności między instruktorem, a kursantem, którym umożliwia na płynną rozmowę w czasie szkoleń. Dzięki takim rozwiązaniom będziesz bezustannie w kontakcie ze swoim instruktorem, w efekcie czego jeszcze łatwiej przyswoisz wiedzę  i szybko nabędziesz niezbędnych umiejętności w sterowaniu deski.

 

 

Jak przebiega szkolenie na desce jet surf? 


Szkoły Jet surfingu oferują Wam kompleksowe szkolenie z zakresu pierwszych ślizgów na desce elektrycznej. Pod okiem doświadczonych instruktorów, będziecie mieli okazję poznać tajniki tego sportu wodnego i zacząć samodzielnie pływać już po zaledwie 15 minutach. Co więc trzeba zrobić by nauczyć się surfować na desce elektrycznej ?

  1. Na samym początku trzeba położyć się na desce z napędem elektrycznym. Upewnijcie się, że przód pozostanie nad wodą. Optymalny start dla początkującego (ponieważ doświadczeni użytkownicy mogą zacząć od razu z pozycji stojącej) wygląda następująco:
  2. Stań bokiem do Jet Boarda lub jeśli jesteś w głębokiej wodzie, podpłyń po prostu obok deski.
  3. W momencie rozpoczęcia pływania, po prostu wskakujesz na nią całym ciałem, siadasz lub kładziesz się tak aby Twój tułów i nogi były na środku deski.
  4. Przyciśnij przycisk gazu i zacznij płynąć.
  5. Gdy masz już w miarę stabilną pozycję i czujesz się bezpiecznie, możesz w łatwy sposób z zamachem podciągnąć obie nogi, tak abyś usiadł klęcząc na kolanach. Od tego momentu nie pozostało już wiele, aby stanąć.
  6. Jeśli będziesz się czuć już bezpiecznie na kolanach, weź nogę, która podczas stania będzie w tyle i ustaw ją bardziej z tyłu. Zwróć uwagę na to, że nadal trzymasz ciężar ciała na przodzie. Jeśli przerzucisz większość ciężaru bezpośrednio na tylną nogę, jet board może się zatrzymać lub nie będziesz mógł go porządnie kontrolować.
  7. Ustaw z przodu przednią nogę i tylko wtedy, gdy będziesz pewien, że masz ciężar ciała rozłożony na obydwie nogi, wyprostuj się i płyń przed siebie w kierunku o którym marzysz. 

 


Pływanie na desce Jet jest naprawdę bardzo łatwe. 
 

 

 

 

 

 

Jeśli zakochasz się w Jet Surfingu i postanowisz kupić taką deskę, wiedz że możesz pływać na niej we wszystkich wodach śródlądowych, wg. panujących na nich zasad i przepisów.   Na otwartym morzu, takim jak Bałtyk lub Morze Północne, a także innych morzach, możesz pływać na desce z elektrycznym napędem bez żadnych ograniczeń.Ponieważ elektryczne deski surfingowe mają moc poniżej 13,5 KM, w Polsce nie potrzebujecie na nie żadnych uprawnień. Pływanie na deskach elektrycznych nakłada na Was jednak obowiązek posiadania kamizelki ratunkowej, podobnie jak w przypadku skuterów wodnych. Kask nie jest obowiązkowy, ale gorąco polecamy jego noszenie ze względów bezpieczeństwa. W przypadku utracenia kontroli nad deską lub zderzenie z przeszkodą, taki kask może uratować Twoje zdrowie lub życie. Pamiętajcie również żeby pływać ostrożnie, zwłaszcza w momentach przepływania obok innych jednostek. Udzielcie pierwszeństwa statkom oraz łodziom i płyńcie ostrożnie oraz rozważnie! Korzystajcie z deski elektrycznej w sposób rozsądny i odpowiedzialny by nie narażać siebie, ani nikogo w waszym otoczeniu na niebezpieczeństwo. Zawsze dbajcie o to by mieć wystarczająco dużo przestrzeni na wodzie, by pływanie było bezpieczne. Co ważne zwłaszcza w okresie letnim: uważajcie na ludzi pływających wpław! Jet Surfing to bardzo fajna dyscyplina sportu wodnego, więc dbajcie o to by zabawa zawsze była bezpieczne. Życzymy Wam udanego pływania i wiatru we włosach.

 

 

 

 

 

Deska elektryczna, a deska spalinowa - jakie mamy różnice w JETSURFING? 


 
Aktualnie na rynku są dostępne dwa typy desek jet’owych. Macie do wyboru deski napędzane silnikiem elektrycznym lub takie napędzane silnikiem spalinowy. Nasza ekipa z Jet Surfing Polska miała okazję przetestować większość produktów na rynku i zdecydowali się na prowadzenie dystrybucji właśnie desek elektrycznych. Na czym opierał się ich wybór i w jaki sposób go dokonali możecie przeczytać poniżej: 
 


 “ Długo zastanawialiśmy się, czym tak naprawdę chcemy pływać – Jetsurfem, jako najbardziej rozwiniętym w dziedzinie jet boardów z silnikiem benzynowym, czy raczej deską z silnikiem elektrycznym. Zdecydowaliśmy się na elektryczną wersję deski surfingowej. Obecnie jeździmy na deskach Onean Carer oraz Carver X, które są całkowicie elektryczne i oczekujemy z niecierpliwością na Elektryczne Foile oraz inne modele wchodzące na rynek. Wymienimy zalety i wady z naszego punktu widzenia i wyjaśnimy, dlaczego sami wybraliśmy opcję elektryczną.Przetestowaliśmy Jetsurf GP100 i Ultra-Sport (silnik dwusuwowy) Pro Jetboard z silnikiem spalinowym firmy Jetsurf:


PLUSY: Najnowocześniejsza technologia (silniki MSR – były producent części do Formuły 1) Uczciwy stosunek ceny do jakości. Łatwa do przenoszenia z modną torbą o długości tylko 180 cm i wadze około 18 kg. Obecnie dostępne są 4 różne modele od modelu dla początkujących po model dla profesjonalistów. Nawet dla osób o wadze 100 kg można uzyskać niemal pełną prędkość deski. Możesz podróżować wraz z deską samolotem i wziąć deskę jako bagaż sportowy (z wyjątkiem niemieckich lotnisk, bo jest to niedozwolone) Relatywnie szybka dostawa części zamiennych Jetsurf bezpośrednio z Czech.
 
MINUSY: Niezwykle częsta konserwacja: Ponieważ jest to silnik spalinowy, należy go zawsze smarować specjalną pipetą i trzeba to robić co 5 godzin pracy. Wnętrze musi być zawsze suche, zwłaszcza po pływaniu. Konieczna jest ochrona przed rdzą. Przed jazdą zawsze potrzebna jest mieszanka benzyny i oleju, ponieważ nie można po prostu tankować benzyny. Po ok. 50 godzinach pracy należy sprawdzić tłok. Gaźnik należy sprawdzać co 25 godzin. Świece zapłonowe należy wymieniać co 10 godzin itp.
WRAŻLIWOŚĆ: Woda nie może dostać się do komory silnika. Obecnie dostępny jest tylko jeden polski sprzedawca, który również konserwuje deski. Albo wysyłasz tam deskę, albo bezpośrednio do producenta Jetsurf do Czech. Trzeba jednak tygodniami czekać na deskę i nie można na niej pływać, a koszty wysyłki są porównywalne. Więc najlepiej samemu zakasać rękawy, co może być dla wielu nie lada technicznym wyzwaniem.
 

 

Elektryczne deski surfingowe (ogólnie)
 
PLUSY: Przede wszystkim argumentem przemawiającym za wyborem desek elektrycznych jest fakt, że są one przyjazne dla środowiska i ciche w czasie swojej pracy. Nigdy nie czujesz zapachu benzyny lub spalin, a ręce Twoje ręce nigdy nie muszą brudzić się olejem
W zależności od deski jej rozmiar waha się od 180cm i jest ona łatwa do przewiezienia zwykłym samochodem, a przy tym bardzo wyporna. Co ważne deska elektryczna jest łatwa w konserwacji, ponieważ praktycznie nie trzeba nic robić (bez wymiany oleju, benzyny, świec zapłonowych itp.)
Kolejnym plusem jest niewielka możliwość uszkodzenia deski – fakt, że w silniku zainstalowanych jest mniej części (zwłaszcza części zużywających się) i brakuje takich części jak gaźnik, świece zapłonowe, tłoki itp., oznacza, że jest też mniej części eksploatacyjnych, które mogłyby ulec zniszczeniu. Carver X osiąga prędkość około 45 km/h i w porównaniu do desek benzynowych pod względem techniki jazdy w niczym nie odstaje (są też deski elektryczne z maksymalną prędkością 60 km/h)
 
MINUSY: Stosunkowo krótki czas jazdy (od 20 do 60 minut, w zależności od deski i stylu jazdy), baterię trzeba potem naładować lub mieć pod ręką zapasową. Drogie baterie dodatkowe (zwykle od 10000 zł brutto). Waga bez baterii wynosi około 13 kg, ale z baterią lub bateriami już ok 26kg. Zwykle bateria musi być wysłana osobno i nie może być transportowana na pokładzie samolotu.
 
Zdecydowaliśmy się na deski elektryczne, ponieważ sprawiają mniej kłopotów. Podjeżdżasz nad wodę, pływasz, a gdy bateria się wyczerpie, zmieniasz ją i pływasz dalej. Chcesz poleżeć na desce przez kilka minut, nie ma problemu, można to na niej zrobić – w przeciwieństwie do benzynowej deski surfingowej. A po zakończeniu surfowania po prostu wyjmujesz baterię i wkładasz deskę do samochodu. Bez plam z oleju, bez czyszczenia, bez konserwacji, totalnie nic. Pod względem ceny deski prawie się nie różnią, tylko zamienna bateria kosztuje trochę więcej, ale warto bo nie kupujesz paliwa. “ Mówiła nam Justyna Grabska z Jet Surfing Polska.
 


 

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz wykorzystać piękną pogodę i nauczyć się pływać koniecznie umów się już dzisiaj na swoje pierwsze pływanie na desce elektrycznej. Koniecznie napisz lub zadzwoń do Jet Surfing Polska, a oni zadbają o Twój kurs jet surfingowy KONIECZNIE KLIKNIJ TUTAJ Kompetentna drużyna Jet Surfing Polska chętnie odpowie na Wasze wszystkie pytania i chętnie nauczy Was samodzielnego pływania na desce Jet Surfingowej.