20 kwietnia 2021

Jak samodzielnie wylądować swój latawiec?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Możliwość bezpiecznego, samodzielnego lądowania latawca w kitesurfingu jest wręcz niezbędną umiejętnością. W czasie kursu kitesurfingowego jednak ten temat zwykle nie jest poruszany, a wiele pozostałych kruczków fundamentalnej wiedzy w kitesurfingu jest pomijanych. Warto zaznaczyć, że będąc już nawet samodzielnym kitesurferem warto wybierać się na  pływanie wspólnie ze znajomymi co sprawi, że Twoja sesja kitesurfingowa na wodzie będzie bezpieczniejsza (asekurowanie się nawzajem) i zawsze możesz liczyć na wsparcie osób towarzyszących w startowaniu i lądowaniu latawca. Jeśli jednak schodzisz na wodę samodzielnie (czego nie polecamy początkującym kitesurferom ze względów bezpieczeństwa) nieuchronnie będziesz musiał nauczyć się samodzielnego lądowania.

Samodzielne lądowanie jest kluczową umiejętnością w kitesurfingu, ponieważ w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak lub warunki wiatrowe nagle się pogorszą, Twoje umiejętności umożliwią Ci szybko i skutecznie zareagować na sytuację. Na szczęście w przypadku nowoczesnych latawców kitesurfingowych samodzielne lądowanie latawca stało się znacznie łatwiejsze, a to dzięki zastosowaniu funkcji depower. Przystępując do pierwszych prób samolądowania najpierw rób to przy słabym, a następnie średnim wietrze, możesz dzięki temu bezpiecznie nauczyć się samodzielnego lądowania latawca, nawet w najbardziej niesfornych warunkach przy silnym wietrze. By przystąpić do samodzielnego lądowania musisz wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie tego manewru w sposób bezpieczny.

 


KITESURFING, Samodzielne lądowanie latawca : METODA NR 1Pierwszą z nich, o których Ci dzisiaj opowiemy jest ta, którą najprawdopodobniej zobaczysz wśród weteranów kitesurfingu, ponieważ świetnie się sprawdza do lądowania również latawców o konstrukcji C-shape. By poprawnie przeprowadzić to samolądowanie zacznij od latawca: ustaw go pod kątem około 45 stopni  do plaży i lekko skieruj go w kierunku ziemi. W tym momencie, gdy zacznie samodzielnie opadać do plaży pod wpływem grawitacji: chwyć i pociągnij energicznie za zrywkę, zwalniając system bezpieczeństwa. Spowoduje to, że latawiec swobodnie wyląduje na plaży i ustawi się poprawnie (i bezpiecznie) do lini wiatru. By przeprowadzić ten manewr bezpiecznie, warto byś poćwiczył go przy słabszych wiatrach stojąc swobodnie na plaży, a dopiero poźniej, kiedy zyskasz więcej wprawy przeporwadź go w czasie swojej sesji kite. Jest to dobra metoda na wylądowanie latawca przy silniejszym wietrze. Koniecznie obejrzyj film poniżej i sprawdź jak ten manewr jest wykonywany przez ekipę Ozone.
 


KITESURFING, Samodzielne lądowanie latawca : METODA NR 2Inną dobrą metodą do samodzielnego lądowania jest użycie linki bezpieczeństwa, jest to również najbardziej popularny sposób lądowania samodzielnie latawca. Pociągnięcie latawca kitesurfingowego za środkowe linki eliminuje napięcie, co natomiast powoduje, że latawiec traci wiele ze swojej mocy. Po wykonaniu tego ruchu Twój latawiec naturalnie znajdzie ścieżkę o najmniejszym oporze dla wiatru i usiądzie tubą główną na plażę w pozycji bezpiecznej. Aby zabezpieczyć i ewentualnie poprawić jego pozycję najlepiej ostrożnie podchodzić do niego trzymając linkę depowera, nie ciągnąc, ale konsekwentnie przybliżając się do latawca. Gdy już znajdziesz się przy latawcu, chwyć przednią krawędź tuby i zabezpiecz swój latawiec np. piaskiem z plaży.KITESURFING, Samodzielne lądowanie latawca : METODA NR 3Do samodzielnego lądowania często możesz się też spotkać ze sposobem, w którym wykorzystuje się elementy sztywne znajdujące się na plaży (takie jak kołek, drewniany pal, płot, ławka itp.). Ten sposób polega na zdjęciu latawca będącego w godzinie 9 lub 3 ze swojego haka i zahaczeniu go o jakiś element znajdujący się na plaży. Latawiec pozostawiony w takiej pozycji (przy równym wietrze) będzie bezpiecznie za Tobą czekał, a Ty w takiej sytuacji możesz do niego bezpiecznie dojść i zgasić. Dobiegając/dochodząc do czaszy pamiętaj, by dobrze chwycić go za tubę główną i odłożyć  do pozycji bezpiecznej na piasku. Sposób ten może być jednak niebezpieczny, ponieważ jeśli nie zostanie wykonane poprawnie może sprawić, że Twój latawiec bezwiednie odleci z miejsca, w którym go podpiąłeś- dotyczy to głównie sytuacji w których przymocowujemy chicken loopa do elementu, który np. się wyrwie lub przesunie. Taki wypadek może się skończyć tym, że pobijesz swój życiowy rekord z liceum sprintu na 100m goniąc sprzęt po plaży. ;)

 

 


Pamiętaj, że bez względu na to, jaką technikę lądowania zastosujesz by nigdy nie owijać linek wokół żadnej części ciała, zwłaszcza palców, ponieważ jeśli latawiec nabierze ponownie mocy poważnie się zranisz lub stracisz palce. Podczas lądowania zawsze upewnij się, że Twój leash jest odpowiednio zabezpieczony i nie bój się puścić baru. Pamiętaj, aby ćwiczyć te manewny na początku przy słabym lub średnim wietrze, kiedy latawiec generuje znacznie mniejszy ciąg. Wiedza z zakresu smodzielnego lądowania latawca jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Twojej sesji kitesurfingowej jednak najpierw dobrze wyćwicz ten sposób na "sucho" byś w przypadku potrzeby samolądowania był dobrze przygotowany.