29 grudnia 2019

Jak przeliczać wiatr między węzłami, km/h, a skalą Beauforta? Jakie mamy skale siły wiatru?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Wielu z Wam nawet będąc mocno doświadczonymi zawodnikami w zagadnieniu sportów wodnych oraz wiatrowych, nadal ma duży problem z przeliczaniem siły wiatru w różnych skalach. Prędkość wiatru jako fundamentalną w kitesurfingu, jak i windsurfingu możemy wyrazić w kilku wartościach (skalach). Najczęsciej używanymi bez wątpienia są:

skala Beauforta

- węzły 

- kilometry na godzinę ( km/h)

- metry na sekundę ( m/s )

 

Jak przeliczamy mocwiatru?

Najprostszym sposobem na przedstawienie graficzne różnicy mocami wiatru w poszczególnych skalach jest poniżej znajdująca się tabela, która w sposób obrazowy przedstawi ci predkość wiatru wyrażoną w różnych skalach. Najczęściej w kitesurfingu posługujemy się węzłami. Knot w slangu miłośników sportów wodnych napędzanych wiatrem, nazywany jest po prostu „węzełem” stąd duża popularność tego słowa wśród wszystkich kitesurferów. Ulubiony wiatr większości kitesurferów to najczęściej 15 – 25 węzłów lub mocniejszy. W zależności od preferencji uprawiania poszczególnych rodzajów kitesurfinów, optymalny wiatr może być nieco słabszy lub mocniejszy. 

 

Aby przekonwertować pomiar węzła na pomiar kilometra na godzinę, pomnóż prędkość przez współczynnik konwersji. Ponieważ jeden węzeł jest równy 1,852 kilometrowi na godzinę, możesz użyć tego prostego wzoru do przeliczenia. 1 kilometr na godzinę = węzły × 1,852 ( prędkość w kilometrach na godzinę jest równa węzłom pomnożonym przez 1,852.)

 

/.tabela mocy wiatrów - KITESURFING /

 

 

 

 

Ta oto tabela w najbardziej przejrzysty sposób jest w stanie Wam przedstawić namacalne różnice w różnych mocach wiatru. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do kontaktu! Koniecznie sprawdz nasze najlepsze oferty na sezon 2022!