8 marca 2022

Jak dbać o swoją skórę i włosy w czasie uprawiania kitesurfingu ?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Lato, słońce, kitesurfing-to idealne połączenie dla każdego miłośnika sportów wodnych, niestety nie dla naszych włosów i skóry, które wtedy bardzo cierpią. Promieniowanie UV, woda i sól morska mogą spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia. Dlatego właśnie włosy i skóra surferów potrzebują więcej uwagi z naszej strony i dodatkowej opieki. Każdy surfer w ciągu kilku lat spędza wiele tygodni w tropikalnych upałach, wystawiony na promieniowanie słoneczne, przez co jego skóra ulega częstym poparzeniom, a włosy poza typowym słonecznym odcieniem blondu, stają się matowe i szorstkie.

 

 

 

Pielęgnacja skóry i włosów dla kitesurferów - kitesurfing.


Bez wątpienia ochrona skóry i włosów przed słońcem jest obowiązkowa wśród wszystkich kitesurferów, windsurferów i surferów. Należy pamiętać, że podstawowym codziennym rytuałem dla każdego z nas (bez względu na spot, na jakim pływasz) powinno być stosowanie kremów/blokerów ze współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem UV 50+. Nawet jeśli zwykle nie jesteś podatny na oparzenia słoneczne musisz pamiętać, że skóra bez względu na brak zaczerwienia posłonecznego i tak może przyjmować szkodliwe promienie. Nigdy nie należy również lekceważyć faktu, że każdy miłośnik sportów wodnych jest wystawiony na podwójne promieniowanie słoneczne: te padające na nas z nieba i te, które odbijają się od wody! Nawet w dni kiedy pozornie wydaje się nam, że nie ma słońca, bo chmury przyciemniają promienie UV, to nadal znaczny procent z nich przedostaje się i ma negatywny wpływ na naszą twarz, dłonie i pozostałe nieosłonięte częsci ciała. Więc nie ma wymówek dla stosowania ochrony przeciwsłonecznej UV50+! To nie jest zbyt komfortowe, gdy musisz przerwać sesję, ponieważ użyłeś zbyt niskiego współczynnika ochrony, ale profilaktyka jest najlepszym rozwiązaniem do walki z tym problemem. Jeśli zdarzyło Ci się, że dopadło Cię oparzenie słoneczne lub planujesz spędzić wiele godzin na wodzie solidny krem to podstawa-tylko on zapewni Ci dostateczną ochronę przed słońcem wszystkich miejsc, których nie jesteś w stanie zasłonić pianką, lycra lub każdym innym elementem odzieży surferskiej.

 

 

 

Jak dbać o skórę i włosy kitesurfing?


Ważne jest również, aby stosować kremy przeciwsłoneczne kilka razy w ciągu dnia. Oczywiście najwazniejsze, by pierwszy raz zrobić to na ok. 30 minut przed wyjściem na spot, ale ponownie nałożenie kremu ​​przeciwsłonecznego po wyjściu z wody lub w przerwie między lekcjami/sesjami jest niezbędne- nawet jeśli użyłeś rano super wodoodpornego sztyftu. Co również istotne: nie używaj kremów oszczędnie i nie zapominaj o często zaniedbywanych częściach ciała, takich jak tył kolan, stopy, dłonie i uszy. Jeśli spędzasz kilka godzin na wodzie, ale zdarzają Ci się przerwy na plaży powinieneś również dbać o to, by spędzać je w cieniu, aby zminimalizować ryzyko udaru słonecznego. Noszenie czapki i okularów przeciwsłonecznych pomaga chronić głowę i oczy, ale nie chronią nas w 100%. Bardzo dobrze je mieć na sobie, zwłaszcza podczas tropikalnych podróży, ale odpoczynek w cieniu to bezpieczeństwo dla Twoje skóry i zdrowia ogolnego.
 

Jeśli masz wrażliwą skórę i nie chcesz się opalać to najlepiej byś używał pasty cynkowej, to najlepszy wybór wśród naturalnych blokerów słonecznych. To fizyczny, 100% bloker przeciwsłoneczny, co oznacza, że ​​promieniowanie UV nie może się przez niego przedostać. Są kremy cynkowe z mniejszą zawartością cynku, te są bardziej przezroczyste, ale prawdziwa pasta z dobrym składem to najlepszy wybór.  W ostatnim czasie pojawiło się na rynku bardzo dużo firm oferujących tego typu produkty, co ważne mozesz je zakupić wielu szalonych koloroach: od białej, poprzez wielokolorowe/neonowe, aż po czarne. Są idealnym rozwiązaniem dla instruktorów sportów wodnych i dla zawodników. Co ważne zostawiają na skórze wyraźny kolorowy ślad, dzięki czemu wiesz dokładnie gdzie zaaplikowałeś krem, a gdzie jeszcze go brakuje. Dzięki takim sunblocker'om wyglądasz bardzo kolorowo, ale przede wszystkim doskonale wiesz, czy nadal masz na sobie krem: jeśli kolor się zmyl to znak, że straciłeś swoją ochronę i musisz nałożyć krem ponownie. Mimo że większość produktów tego typu jest wodoodporna, to zdarza się każdemu z nas przetrzeć twarz i przypadkowo zetrzeć krem szczególnie z czoła, nosa, policzków czy ust, a to one są najbardziej narażone na działanie słońca, więc regularnie sprawdzaj, czy jesteś dobrze zabezpieczony.

 

 


Pielęgnacja skóry i włosów u kitesurferów - jak chronić długie włosy?


Ci, którzy spędzają całe dnie w wodzie uprawiając kitesurfing, a nie mają bardzo krótkich włosów, muszą o nie szczególnie dbać. Jednym z najprostszych sposobów, by chronić nasze włosy jest noszenie czapki (zimowej lub z daszkiem) i splatanie włosów w tak zwaną "kitkę" lub warkocz. Jeśli jednak końcówki są już uszkodzone, zanurzając jej w wodzie, automatycznie zwiększamy powierzchnię ataku dla słońca i soli. Warto więc po każdym pływaniu płukać włosy słodką wodą i pomyśleć o odżywce lub wybrać najprostsze rozwiązanie, czyli olej kokosowy. Na ryku jest również sporo firm oferujących spray chroniące przed promieniowaniem UV do włosów, ale z własnego doświadczenia wiemy, że się szybko wypłukują i nie dają pełnej ochrony. Najlepiej więc dokładnie spłukać włosy świeżą wodą, a następnie przeczesać je, czy to z odżywką (w trosce o środowisko naturalne, bez szkodliwych chemikaliów, szczególnie gdy planujesz udać się na kolejną sesję) czy olejem kokosowym.

 

 

 

 


Jeśli chcesz rozczesać potargane wiatrem włosy pomyśli o czymś łagodniejszym niż zwykły grzebień, naszym najlepszym wyborem już od wielu lat okazuje się szczotka typu: Tangle Teezer. Taka szczotka sprawi, że rozczesywanie Twoich włosów będzie przebiegać bezboleśnie i co najważniejsze, nie będziesz uszkadzać i wyrywać niepotrzebnie włosów. Jeśli jesteś nastawiony na wielodniowe promieniowanie i codzienne pływanie warto też unikać codziennego stosowania szamponu, ponieważ skóra głowy reaguje na niego wrażliwie, a włosy pozbawiane są w ten sposób swojej naturalnej bariery ochronnej. Dzięki temu Twoje włosy będą mocniejsze i bardziej błyszczące, nawet bez odżywki. Co ciekawe olej kokosowy ma szereg zastosowań nie tylko związanych z odżywianiem włosów, może Ci również pomóc w przypadku oparzeń słonecznych, ponieważ ma działanie chłodzące, jest naturalnym okładem dla uszkodzonej skóry i wspiera komórki ważnymi składnikami odżywczymi.


 


Pielęgnacja skóry i włosów dla kitesurferów - najlepsza fryzura na kajta


Jak wygląda idealna fryzura dla kitesurfera (kobiety)? Oczywiście rozpuszczone długie włosy wyglądają niesamowicie-ale na sporym wietrze może to być denerwujące, jeśli musisz cały czas odsłaniać włosy z twarzy, zamiast skupić się na swojej sesji. Można zauważyć na plażach, że wiele "surfgirl's" plecie swoje włosy w warkocze i to właśnie idealne rozwiązanie dla każdej pani, która ceni sobie zdrowie swoich włosów. Ten styl to najlepszy sposób na uniknięcie uszkodzenia włosów w postaci złamań, dodatkowo unikniesz problemu wpadania włosów w twarz.

 

 

 

 

 

 

Dbałość o skórę i włosy w świecie kitesurfingu i pozostałych sportów wodnych jest niebywale ważne. Spędzając wiele godzin na plaży, pływając, szkoląc lub relaksując się ze znajomymi koniecznie zadbajcie o swoje działo. Chrońcie je przed szkodliwymi promieniami słonecznym, a pozwoli to unikąć Wam za pare lat wszelkich poważnych problemów zdrowotnych powiązanych z nadmiernym eksponowaniem ciała na słońće. Pływajcie, bawcie się i chrońcie!