7 lipca 2019

Z jakiej prognozy wiatrowej korzystać i jak ją czytać ?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Niezbędną umiejętnością każdego kitesurfera musi stać się czytanie prognozy wiatrowej. Dzięki takiej sztuce, będziecie mogli sami dobrze i obiektywnie ocenić warunki wiatrowe przed waszym wyjazdem kitesurfingowym lub weekendową sesja kajta. W poszukiwaniu rzetelnych prognoz kitesurfingowych warto skorzystać z tego, co oferują nam internetowe portale wiatrowe. Dzięki nim można określić w sposób bardzo trafny siłę spodziewanego wiatru, jego i kierunek, temperaturę wody, ciśnienie i inne bardzo przydatne informacje. Najczęściej odwiedzanymi przez kitesurferów witrynami w poszukiwaniu prognozy kitesurfingowej są:

www.windguru.cz
www.meteo.pl
www.windfinder.com

www.windy.com

 

 

Warto jednak nadmienić, że to z czego korzysta większość surferów, to jedna z najbardziej popularnych witryn stworzona przez naszych południowych sąsiadów (Czechów), czyli www.windguru.cz . Strona w zeszłym roku została odświeżona i mimo swojej prostoty jest jedną z niezawodnych prognoz. Znajdziecie pod tym adres wiele bardzo cennych informacji, pełną prognozę wiatrową, ale też inne ciekawe informacji jak np. dostęp do archiwów i statystyk wiatrowych.

 

 

 

 

Dlaczego są to tak cenne informacji ? Dlatego że, dzięki dostępowi do archiwów możesz poznać i zobaczyć, jaki danego dnia o danej godzinie był faktyczny wiatr nawet kilka lat temu. Mamy również możliwość ocenienia najczęsciej występujących kierunków wiatru dla danego spotu oraz możemy dowiedzieć się z jaką siłą przeważnie wieje w tej destynacji wiatr. To dość istotne informacje, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy dalszy wyjazd w nieznane Ci miejsce. Windguru posiada również swoją aplikację mobilną, dzięki czemu sprawdzanie aktualnej prognozy może być jeszcze szybsze. Gorąco polecam.

 

 

Jak czytać prognozę wiatrową?

Cała sztuka czytania prognoz wiatrowych na pierwszy rzut oka wydaje się wyjątkowo skomplikowana. Nie mniej jednak dzięki kilku cennym poniższym informacjom postaramy się sprawić iż będziesz robił to samodzielnie i z dużą przyjemność. Przede wszystkim po wejściu na stronę windguru.cz, masz możliwość wybrać swoją szukaną lokalizację spośród setek tysięcy spotów (lewy górny róg):

 

 

 

 

 

 

Tutaj, na podanym wyżej przykładzie rajskich wysp Turks and Caicos, możemy zapoznać się z tym co wydarzy się wiatrowo w najbliższych dniach. Strona jest w pełni przetłumaczona na język polski, w związku z czym czytanie prognozy jest jeszcze łatwiejsze.

 

To, co interesuje nas w pierwszej kolejności to oczywiście kierunek (3) i moc wiatru (1 oraz 2). Spoglądając na podany przeze mnie przykład od razu zauważamy, że na wyspach spodziewany jest dość silny wiatr. Jego prognozowana moc w najbliższych dniach ma się wahać między 18 węzłów a 26 węzłów. Co to dokładnie oznacza dla nas kitesurferów? Kiedy mówimy, że mocno wieje? By rozwiać wszelkie wątpliwości zachęcamy zapoznać się z tabelą znajdującej się na końcu mojego artykułu. Analizując wspólnie zaznaczoną powyżej prognozę na najbliższy piątek, możemy szybko wyciągnąć następujące wnioski:

 

1) siła wiatru w podstawie do 20 węzłów - dość dużo

2) siła wiatru w szkwałach nawet do 23 węzłów - podmuchy nieznacznie większe niż podstawa wiatrowa, co oznacza że cały dzień będzie niebywale równo wiało)
3) wiatr wschodni- co oznacza że na spocie będzie to kierunek typu side-on shore

4) temperatura 25C - idealna na pływanie bez pianki <3
5) bardzo małe zachmurzenie - warto dobrze posmarować się kremem z wysokim filtrem
6) ocena widnguru.cz - tutaj znjadiecie klasyfikacje warunków pogodowych odznaczanych w kategorii od zera do trzech gwiazdek. Im prognoza wiatrowa ciekawsza, tym wyzsza ocena. W związku z tym, że prognozowany wiatr będzie stosunkowo mocny i bardzo równy, windguru.cz przynało najwyższa ocenę, czyli trzy giwazdki.

 

 

PODSUMOWANIE:

Przedstawiona powyżej prognoza jest idealną prognoza dla kitesurfera. Po szybkiej wspólnej analizie widzimy, że spot ten w najbliższych dniach będzie idealnym miejscem do uprawiania kitesurfingu. Prognoza wiatrowa marzeń: ciepło, równy ciepły wiatr, pływanie bez pianki. Jeśli jednak nadal miewasz problemy z czytaniem prognozy wiatrowej lub nie jesteś pewien swojej analizy, najlepiej zapytaj swojego kolegę kitesurfera (który ma dużo większe doświadczenie) on z pewnością chętnie Ci podowie, jaka zapowiada się nam prognoza i czego mamy spodziewać się w kilku najbliższych dniach.

 

W ramach ciekawostek zostawiam Ci również do wglądu tabelę, dzięki której będziesz mógł zapoznać się z siłą wiatru przedstawianą w skali Beauforta. Dzięki niej dowiesz się jak zaobserwować organoleptyczne panujące warunki wiatrowe i jak ocenić moc wiatru wyrażając się w ogólnie przyjętej skali kitesurferów, czyli w węzłach.

 

 

 

 

 

 

Jak sami zauważyliście, czytanie prognoz wiatrowych nie należy do najtrudniejszych zadań. Przy podstawowej wiedzy kitesurfingowej oraz wiedzy związanej z siłą wiatru odpowiednią dla surferów, łatwo można wyciągnąć samodzielne prawidłowe wnioski. Wszystkie prognozy prezentowane przez portal www.windguru.cz są bardzo czytelne. Pamiętajcie jednak, że są to ciągle tylko ‘prognozy’. Nie mają one 100% sprawdzalności i w szybkim tempie mogą ulegać licznym zmianom. Bądźcie rozsądni i odpowiedzialni szykując się do wejścia na wodę, pamiętajcie, że kitesurfing to ciągłe obcowanie żywiołem, więc podejmuje swoje decyzje w sposób przemyślany.

 

Życzę przyjemnej analizy i miłego pływania.