11 lutego 2020

Holbox, meksykański raj kitesurfera.

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Holbox, to bez wątpienia raj kitesurfingowy. Każdy kto przyjdzie tu choć raz z pewnością prędko tu wróci. Miejscowość o której mowa znajduje się na niewielkiej wyspie w północno-wschodniej części półwyspu Jukatan w Meksyku. Na jego wyjątkowość wiele czynników, ale przede wszystkim jest fakt, że na wyspie można poruszać się tylko meleksami. Warto dodać, że całe wybrzeże, aż po sam horyzont to pięknie śnieżnobiałe plaże z płytka wodą. Trudno chyba sobie wyobrazić piękniejsze miejsce na spędzenie swojego urlopu. Wyspa ta dostarczy Wam również bardzo wiele atrakcji po zajęciach kitesurfingowych. Możecie tutaj skorzystać z szerokiej oferty lokalnych biur podróży, wybrać się w rejs dookoła najbliższych wysepek lub nurkować z rekinem wielorybim. Jedno jest pewnie: z pewnością nie będziesz się tutaj nudził!

 

 

 

MAGIA OD PIERWSZEJ CHWILI

 

W zasadzie już sam dojazd do miejscowości Holbox jest niesamowity. Po wylądowaniu w miejscowości Cancun jest przed Wami około 2,5 godziny drogi autem. Wcześniej zamówiony busem lub wypożyczonym autem można bez wiekszego problemu dotrzeć do portu promowego wiodącego na wyspę, by tutaj na okres najbliższych dni rozstać się z autem. W porcie przesiadasz się do szybkich łodzi i spędzisz tu kolejne 45 min. Widoki zapierają dech w piersi. Możesz zobaczyć stada dziko żyjących flamingów, które to w przeciwieństwie do europejskich odmian są upierzone w bardzo intensywnym odcieniu różu.

Miasteczko w którym zamieszkasz, to urocza meksykańska wioska z charakterystycznymi piaskowymi ulicami i niską zabudową. Centrum przez cały dzień tętni życiem, możesz znaleźć tutaj liczne sklepiki z pamiątkami, wiele dobrych restauracji oraz ciekawych miejsc do których warto wyskoczyć na wieczornego drinka.

 

 

WALUTA

 

W całym Meksyku posługujemy się peso meksykańskim (MXN) . Niemniej wszędzie w Meksyku zobaczycie znaczek łudząco przypominający amerykańskiego dolara, różnica jest taka, że zamiast dwóch kreseczek pionowych na charakterystycznym sybolu, mamy jedną (choć amerykański zapis coraz częściej można zobaczyć także z jedną, chociażby na klawiaturze komputera). Prawda jest taka, że to meksykańskie peso jako pierwsze zostało oznaczone tym symbol $, a Amerykanie go wykorzystali i rozpropagowali. Z wymianą pieniędzy nie ma w Meksyku najmniejszego problemu. Można znaleźć kantor na każdym kroku. Kurs waha się między 18- 20 MXN za jednego dolara. Różnice w kursie są dość spore, w ośrodkach turystycznych niestety wymiana dolara jest zazwyczaj niekorzystna, dlatego warto zrobić to już na lotnisku, a z pewnością nie stracisz.

 

 

 

 

ŚREDNIE CENY

 

Ceny w zasadzie w całym Meksyku są mocno zbliżone do tych które obowiązują w naszym kraju.

● chleb: 18 MXN / 3,20 PLN

● mleko: 14 MXN / 2,60 PLN

● woda: 1,5L:13MXN/2,30PLN

● paczka papierosów marlboro: 50 MXN / 9 PLN

● butelka wina średniej klasy: 120 MXN / 22 PLN

● lokalne piwo: 0,5L:16MXN/ 3 PLN

● importowane piwo 0,5 L : 33 MXN / 6 PLN

● banany 1kg: 13 MXN / 2,30 PLN

● kolacja w taniej lokalnej knajpce:: 80 MXN / 16 PLN ( za osobę )

● kolacja w dobrej restauracji: 440 MXN / 80 PLN ( za osobę )

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOT

 

Trudno oprzeć się pływaniu i nauce kitesurfingu tutaj na wyspie. Spot pełen jest turkusowej wody, a piasek leżący na brzegu jest miałki i śnieżnobiały. Woda jest płytka w odległości ok. 200 m - 300 m od brzegu. Nie ma tutaj żadnych podwodnych zagrożeń: brak ostrych muszli, parzących meduz czy tak bardzo znienawidzonych przez nas kitesurferów jeżowców. Części przewidziana do szkoleń oraz pływania znajduje się we wschodniej części miasteczka i nigdy nie jest zatłoczona. Bez problemu znajdziesz tam przestrzeń dla siebie i nie będziesz musiał się stresować za za dużą ilością latawcy. Przy kierunku południowo-wschodnim (który dla tego spotu jest off-shore), można za ok. 20 USD przetransportować się na bezludne plaże znajdujące się nieopodal i kontynuować szkolenia z wiatrem typu side-shore.

Holbox jest miejscem które najlepiej odwiedzić z quiverami w okresie od listopada do lutego. W tych miesiącach wiatr jest wliczony w cenę wyjazdu ;) W pozostałej części roku niestety procentowa ilość dni wietrznych w skali miesiąca jest niska, dlatego lepiej poczekać do końcówkiroku. Wiatr który wieje tu najczęściej jest w okolicy 20 węzłów. Pływamy na latawcach zbliżonych rozmiarami do tych z Helu. Dla osoby 75kg: 9m,12m,14m. Ztakim zestawem latawców Twój urlop z pewnością będzie udany.

 

 

 

DODATKOWE ATRAKCJE

Jeśli będziesz już zmęczony pływaniem lub zapragniesz odkrywać czar Meksyku, warto byś nie zapomniał o najważniejszych atrakcjach okolicy Holbox.

SNORKELING
Jednymi z obowiązkowych punktów Twojej podroży powinien być snorkeling. Za pomocą samej rurki z maską możesz odkrywać magię świata podwodnego. Poza licznie występującymi tutaj żółwiami morskimi możesz również spotkać tutaj największą atrakcje regionu: rekina wielorybiego! Jego rozmiar naprawdę robi wrażenie, a pływanie z 6-metrowy rekinem z pewnością zapadnie na długo w Twojej pamięci.

REJS TRZECH WYSP
Wycieczka ta zaczyna się wcześnie rano w lokalnej marinie, to idealna okazja na zapoznanie się z okolicą Holbox. W kameralnym gronie (do 12-nastu osób), będziesz miał okazję podziwiać okoliczne malownicze wyspy. Odpoczniesz, zrelaksujesz się, będzie również chwila na snorkeling.

FLAMINGI
Holbox słynie z rezerwatu pełnego flamingów. Tutejszy gatunek jest nieco większy od europejskiego, ale przede wszystkim kolor ich piór jest jeszcze intensywniejszy niż zwykle- a poza sprawą minerałów zawartych w wodzie oraz żywności tych niesamowitych ptaków. Warto zabrać ze sobą aparat z dobrym zoomem, bo ptaki nie przepadają za głaskaniem ;)
 

 

Jeśli zastanawiasz nad spędzeniem swojego urlopu w Meksyku, to koniecznie do nas napisz lub zapoznaj się z pełną ofertą spotu TUTAJ. Jeśli nadal się wahasz nad tym, czy to spot dla Ciebie, to znak, że nie widziałeś filmu poniżej. Życzymy miłego oglądania!

 

 

 
 
 

SPRAWDZ POZOSTAŁE SPOTY W MEKSYKU!

ISLA BLANCA

LA VENTANA

LOS BARRILES

PLAYA DEL CARMEN

TULUM

SAN CARLOS