22 marca 2021

eFOIL, czyli rewolucja na rynku elektrycznych desek!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

eFoil to innowacyjne przygotowana deska typu foil napędzana silnikiem elektrycznym. Deska eFoil jest to urządzenie wykorzystujące napęd elektryczny, sterowane pilotem za pomocą systemu bluetooth. Oprócz desek surfingowych z napędem elektrycznym typu jet-board, eFoil to jedna z najnowszych rewolucyjnych koncepcji w branży sportów wodnych. Deski eFoil to atrakcyjne wizualnie i zapewniające dużo zabawy, nowinki techniczne. Dzięki nim wiele osób znalazło nowy sposób na cieszenie się sportem wodnym, gdy nie ma fal, ani wiatru. Ale co to jest efoil i jak działa?

Jak być może zauważyłeś, eFoil to zelektryfikowana wersja tradycyjnych desek typu foili. Obie deski mają prawie te same komponenty, z wyjątkiem akumulatora, śruby i pilota do eFoila. Dla wielu ludzi foilowanie jest nadal wielką niewiadomą w branży sportów wodnych w tym kitesurfingu, ale z roku na rok ten type desek zyskuje co raz większe zainteresownie. Każdy wie, czym są narty wodne, surfing i windsurfing, ale widok kogoś lecącego nad wodą to inna historia. Aby dowiedzieć się więcej o ich funkcjonowaniu, przyjrzyjmy się bliżej głównym składnikom eFoila. EFoil to elektryczna deska z masztem i skrzydłem nośnym oraz stabilizującym. Deska podnosi się z wody po osiągnięciu określonej prędkości, zwykle powyżej 15 kmh, dając efekt „lewitacji”. W przeciwieństwie do tradycyjnych desek foilowych, eFoile nie potrzebują mocy fal, ani latawca, żeby unosić się nad wodą, ponieważ są zasilane przez baterię i śrubę. To sprawia, że ​​są idealne na wody, takie jak jeziora, rzeki i spokojne morza.

 

 

 

 

Deska EFOIL

 

Deski surfingowe, windsurfingowe, jetboard i efoil są mierzone nie tylko pod względem długości, szerokości i grubości, ale także w litrach. Im więcej litrów ma deska, tym bardziej stabilna i wyporna. Jak być może zauważyłeś, deski Stand Up Paddle są znacznie większe niż standardowe deski surfingowe. To po to żeby ułatwić wstawanie. To samo dzieje się z efoilami. Chociaż efoile nie są stworzone do pływania po wodzie, prawda jest taka, że ​​lewitację na stabilniejszej i bardziej wypornej desce, można osiągnąć znacznie łatwiej niż na mniejszej. Więksi riderzy uznają za konieczne posiadanie większej deski efoil. Dlaczego więc ktoś miałby kupować małą deskę? Małe deski są idealne do wykonywania ostrych zakrętów i manewrów technicznych. Są to preferowane opcje dla doświadczonych riderów, ponieważ są bardziej „wymagające”.

 

 

Maszt EFOIL

 

Myśląc o masztach, zawsze przychodzi nam na myśl słupek pionowy używany w łodziach do napinania żagli. Z kolei foile i maszty efoilowe są zlokalizowane od spodu, zanurzone w wodzie. Zadaniem masztu jest utrzymanie kadłuba, skrzydła i stabilizatora w celu uzyskania lewitacji. Istnieją różne rozmiary masztów. Krótkie maszty są idealne dla początkujących, ponieważ nie pozwalają na zbyt duże podniesienie się z wody. Poza tym, są sztywniejsze niż dłuższe maszty. W przypadku utraty kontroli i wysokości uderzenie deski wodą będzie słabsze przy małym maszcie niż przy większym. Z drugiej strony przy ostrych zakrętach z krótkimi masztami, skrzydło i stabilizator łatwiej wychodzą na powierzchnię wody. Nazywa się to przeciągnięciem. Kiedy tak się dzieje, deska traci równowagę i moc, a rider spada z deski. Aby tego uniknąć, należy stosować dłuższe maszty. Do pływania z falą poleca się również duże maszty. Używając dużych masztów, rider może dostosować wysokość deski do fal i uniknąć uderzenia z nimi.

 

 

 

 

 

Fuselarz, skrzydło, stabilizator EFOIL

 

Fuselarz to pręt aluminiowy lub część jednostki napędowej jak w Waydoo lub Fliteboard, przymocowany prostopadle do masztu. Zamocowane są tam również skrzydło i stabilizator. W dużych fuselarzach przednie skrzydło jest bliżej dziobu deski. To sprawia, że ​​deska jest stabilniejsza i pozwala na szybsze ślizganie się przy małych prędkościach. Jeśli jednak jesteś profesjonalistą i świetnie radzisz sobie na desce typu eFoil, warto byś wybrał krótszy fuselarz, dzięki czemu bedziesz miał możliwość rozwiniecia większych prędkości. Tradycyjne folile i eFoile mają zawsze dwa skrzydła przymocowane do fuselarz. Przednie skrzydło odpowiada za podnoszenie deski, podczas gdy tylne skrzydło (zwane również stabilizatorem ) wywiera siłę w dół, aby utrzymać trajektorię stabilizacji. Im większe skrzydła, tym deska jest stabilniejsza i wolniejsza, łatwiejsza do podnoszenia i trudniejsza do skrętu, ale dzieki takiemu rozwiązaniu osobą uczącym się jest łatwiej wykonać pierwsze samodzielne halsy w lewitacji. 

 

 

Układ napędowy i akumulator EFOIL

 

Podobnie jak w przypadku desek odrzutowych jetboard, aby wprowadzić deskę w ślizg efoile potrzebują systemu napędowego. W przypadku efoili znajduje się on na dole masztu i zwykle składa się ze śmigła, a nie napędu jetowego. Śmigło inaczej zwane śrubą napędową, zasilane jest z baterii umieszczonej w desce, która jest aktywowana za pomocą bezprzewodowego pilota. Ze względu na ryzyko zranienia ostrymi krawędziami śmigła, wiele desek używa na nim pierścienia zabezpieczającego,dzięki wprowadzeniu takich zabezpieczeń producenci zapewnili nam 100% bezpieczeństwo.

 

Jak powiedział nam Olaf Obruśnik z Jet Surfing Polska (red.przyp. główny importer desek typu eFoil w Polsce) "eFoile mają znacznie mniejszy opór niż deski jetboard, ponieważ deska ta nie styka się z wodą podczas lewitowania. Kiedy deski jetowe osiągają ślizg, deska nadal pozostaje w stałym kontakcie z wodą. Oznacza to, że woda zwiększa opór ruchu deski. W foilu jest wręcz przeciwnie. Deska nie dotyka wody podczas lewitowania, a układ napędowy, skrzydło, fuselarz i maszt to jedyne elementy, którym woda stawia opór. To znacznie zmniejsza zużycie baterii, a co za tym idzie, wydłuża czas jazdy. EFoile mają zwykle ok 1 do 1,5 godziny czasu pływania na jednej baterii, są modele które potrafią lewitować nawet 2 godziny na jednym ładowaniu baterii."

 

 

 

 

 

Jak szybko możemy płynąć na desce typu eFoil ?

 

W Jet Surfing Polska i Waydoo Polska, zawsze używają pośredniej wagi ridera, aby zmierzyć maksymalną prędkość dowolnej deski. Maksymalna prędkość różni się znacznie w zależności od wagi użytkownika, dlatego ważne jest, aby mierzyć maksymalną prędkość zawsze przy tej samej wadze surfera, w ich przypadku jako wzorcową wagę przyjęto 80 kg. Aby sprawdzić maksymalną prędkość eFoila, ważne jest, aby wziąć pod uwagę inną zmienną (poza ciężarem ridera), czyli skrzydło. Jak wiecie, większe skrzydła zmniejszają maksymalną prędkość podczas foilowania. W każdym razie, maksymalna prędkość zawodnika o wadze 80 kg używającego szybkich skrzydeł podczas lewitacji na efoilu to zwykle około 40 km/h!!!.

 

Innowacyjne rozwiązanie wykorzystane w deskach typu eFoil robi na nas spore wrażenie. Przy takim rozwoju technologicznym i możliwosci pływania na desce w dni w które nie wieje wiatr, ani nie ma fal, uważamy że deski te staną się idealną alternatywą dla kitesurferów i windsurferów. Możliwość lewitacji, bez konieczności wykorzystywania siły wiatru z pewnością zrewolucjonizuje rynek sportów wodnych. Jak udało się nam dowiedzieć, już za kilka dni będziecie mieć możliwość umówić się na indywidualne zajęcią z eFoila pod okiem wyszkolonych instruktorów, w dwóch miejscach w Polsce: w Krakowie oraz w Chałupach. Jeśli chcielibyście umówić się na swoje zajęcia z elektrycznej deski zapraszamy do zapisów poniżej: 

 

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA Z DESKI ELEKTRYCZNEJ