15 marca 2024
Dlaczego na KITESAFARI zawsze wieje wiatr? Skąd on się bierze?
WYPRAWY
POWRÓT DO LISTY
Północna część Morza Czerwonego, szczególnie okolice Hurghady, El Gouny i Safagi w Egipcie, jest znana jako raj dla kitesurferów. Wiatr wieje tam niemal przez cały rok, co przyciąga wielu fanów sportów wodnych z całego świata, ale czy zastanawialiście się, dlaczego wiatr wieje zdecydowanie mocniej pośrodku morza, niż na stałym lądzie?
By dobrze i szeroko opowiedzieć Wam o zjawiskach "produkujących wiatr" w Północnej części Morza Czerwonego, watro byśmy skupili się na wstępie na budowie i ukształtowaniu terenu wokoło wspomnianego akwenu. Przede wszystkim, Morze Czerwone jest otoczone lądami na wschodzie i zachodzie oraz przewężeniem na północy, co stwarza idealne warunki do pracy mas powietrza. Dodatkowo geografia regionu sprawia, że wiatr jest kierowany w stronę wybrzeża, co zwiększa jego siłę i regularność.
Passaty nad Morzem Czerwonym
Wiatr w okolicach Hurghady i Safagi to głównie efekt tzw. pasatów. Pasaty natomiast to stale wiejące wiatry, generowane przez różnice w ciśnieniu atmosferycznym między obszarami lądowymi, a morskimi. W przypadku Morza Czerwonego północno-wschodnie pasaty są głównym źródłem wiatru, który wieje wzdłuż wybrzeża, zapewniając doskonałe warunki do kitesurfingu. Dodatkowo klimat w regionie sprzyja występowaniu silnych wiatrów. Gorące powietrze nad obszarami lądowymi oraz chłodniejsze powietrze nad powierzchnią morza powodują intensyfikację wiatru, co przyczynia się do jego stałego i silnego występowania.
Efekt Venturi w Egipcie / Dlaczego zawsze wieje na KITESAFARI?
Oprócz wymienionych wcześniej czynników północna część Morza Czerwonego oraz obszar Kanału Sueskiego doświadczają także efektu Venturiego, który dodatkowo zwiększa siłę wiatru i tworzy jeszcze lepsze warunki do kitesurfingu. Efekt Venturiego znany także jako efekt wąskiego gardła, występuje wtedy, gdy wiatr przepływa przez wąskie przewężenie, takie jak Kanał Sueski czy cieśniny w północnej części Morza Czerwonego. Kiedy wiatr napotyka takie ograniczone miejsce, jego prędkość wzrasta, a ciśnienie atmosferyczne spada. To zjawisko prowadzi do zwiększenia siły wiatru.
Dzięki temu podróżując jachtem pośrodku wód Morza Czerwonego w jego północnej części doświadczamy zdecydowanie większej ilości wiatru niż Ci, którzy w tym samym momencie przebywają stacjonarnie na lądzie w Hurghadzie czy El Gounie. Kiedy wiatr przepływa przez wąskie cieśniny lub kanały pomiędzy lądami, jego prędkość wzrasta, tworząc idealne warunki do uprawiania kitesurfingu właśnie na wyspach pośrodku morza. W efekcie Venturiego wiatr staje się jeszcze bardziej stabilny i silny, co jest pożądane przez kitesurferów, zapewniając im lepszą kontrolę nad deską i latawcem. Jeśli zerkniesz na poniższe mapy to sam zauważysz jak idealnie ten wiatr pracuje, dając nam na środku morza jeszcze lepsze warunki do pływania.
Efekt Venturiego wzmaga już istniejące pasaty, tworząc w niektórych miejscach prawdziwe wiatrowe tunele, które są prawdziwą gratką dla miłośników kitesurfingu. Dzięki temu zjawisku północna część Morza Czerwonego i obszar Kanału Sueskiego stają się nie tylko rajem dla kitesurferów, ale także miejscem, gdzie doświadczenie wiatru nabiera nowego wymiaru, oferując jeszcze bardziej ekscytujące przejażdżki na desce z latawcem.
Kitesurferzy wybierają północną część Morza Czerwonego z kilku powodów. Po pierwsze, stabilność i siła wiatrów sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do uprawiania tego sportu przez cały rok. Stałe, silne wiatry umożliwiają płynne poruszanie się na desce przy użyciu latawca, co czyni kitesurfing bardziej przewidywalnym i ekscytującym. Oprócz doskonałych warunków do kitesurfingu, północna część Morza Czerwonego oferuje także piękne krajobrazy, ciepłą wodę i bogate życie morskie, co przyciąga również turystów poszukujących aktywnego wypoczynku nad wodą. To połączenie wszystkich tych czynników sprawia, że region ten jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie dla kitesurferów.