11 lutego 2020

Czy wiesz, że woda może zapłonąć? Nieprawdopodobne miejsce na kitesurfing!!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing w Chile jest barzo popularną dyscypliną sportów wodnych. Myśląc o wybrzeżu w Chile zwykle kojarzmy je to z długimi wydmami, białymi piaszczystymi plażami, falami i imponującym rodzimym lasem i o ile część lądowa dokładnie tak wygląda, wytuacja na wyspie Mocha prezentuje się zupełnie inaczej. Poznajcie jedną z najpiękniejszych wysp w kraju, Wyspę Mocha.

 

Witaj w Chile na Wyspie Mocha!

 

 

 

 

SPOT

 

Już w podstawówce uczono nas, że woda idealnie nadaje się do gaszenie pożarów i że sam nie jest w stanie zapłonąć. To właśnie z wody korzystają strażacy, gdy wybucha pożar i to właśnie bez wody nie istniałby kitesurfing. Ale co zrobić jeśli woda pod nasza deską płonie i jak to jest możliwe?! Położony w odległości zaledwie 35 kilometrów od miasta Tirúa rezerwat narodowy Mocha Island to niewielki łańcuch górski sięgający 390 metrów nad poziomem morza. Wyspa ma zaledwie 800 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rybołówstwem i turystyką. Przybycie na wyspę jest zaskakujące i wcale nie należy do najłatwiejszych. Jest to miejsce, w którym matka natura zachwyca jak nigdzie indziej.

Wyspa Mocha to zdecydowane spora gratka dla niejednego kitesurfera lub surfera. Wyspa ta będąca obszarem parku narodowego posiada niekończące się puste plaże, a wokół całej wyspy zaskoczy Cię bezkresny spot, aż po horyzont. Dzięki geograficznej budowie wyspy oraz niewielkim rozmiarom możecie tutaj popływać na każdym z kierunków wiatru względem brzegu. Spot jest dość wietrzny, więc warto spakować ze sobą mniejszy latawiec i koniecznie grubszą piankę, bo nawet latem bywa tutaj bardzo chłodno. Przybywając na wyspę macie do dyspozycji naprawdę szerokie plaże i bardzo dużo wiatru. Jeśli jesteście fanami deski wave to koniecznie zabierzcie ją ze sobą, bo w zależności od sezonu i warunków atmosferycznych możecie tu złapać nawet do 3m-3,5m fali. Co ważne: możecie być spokojni, tutaj tłok na wodzie się nigdy nie zdarza :)

 

 

 

 

DLACZEGO WODA TUTAJ PŁONIE?

 

Na czym polega fenomen tego miejsca? Przede wszytskim na tym, że to prawdopodobnie jedyne miejsce na ziemi w którym woda płonie tuż u waszych stóp ! To nieprawdopodobne zjawisko wynika  przede wszystkim z bogatych złóż gazu ziemnego w obrębie całej wyspy. Gaz ten wszechobecnie wydobywa się spod ziemi oraz spod wody (wzdłuż linii brzegowej całej wyspy). Jeśli natomiast dojdzie do zapłonu (naturalnego lub celowego) możecie doświadczyć niesamowitego widowiska, którym bez wątpienia jest widok płonącej wody. Dzięki temu zjawisku wyspa zaczyna zyskiwać na popularności wśród turystów, bo widok płonącego akwenu jest niesamowity. Oczywiście uprawianie kitesurfingu jest dozwolone na wszystkich plażach Isla Mocha, ale tam gdzie gaz wydobywa się w największej ilości musicie liczyć się z tym, że będzie towarzyszyć mu nieprzyjemny zapach gazu.

 

 

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć wiecej na temat tego spotu, koniecznie przeczytaj płen opis ISLA MOCHA